Unieważnienie a odfrankowienie kredytu - na czym polega różnica?

Zobacz również

Softnetium agencja internaktywna
Agencja interaktywna Softnetium oferuje usługi w zakresie tworzenia stron i sklepów internetowych, projektowania grafik, pozycjonowania, content marketingu oraz marketingu internetowego. W ramach działalności firma proponuje pozycjonowanie szerokie i lokalne, pozycjonowanie sklepów on-line, pozycjonowanie długi ogon czy też audyt i optymalizację SEO.
EQ ERP
Firma EQ System zajmuje się wdrażaniem oraz planowaniem systemów zarządzania jakością oraz produkcją w firmie. Dysponujemy również specjalistycznym i innowacyjnym oprogramowaniem usprawniającym zarządzanie zasobami ludzkimi,
Agencja reklamowa Yoho
Agencja reklamowa Yoho to istniejąca od 20 lat na rynku placówka zajmująca się działaniami z zakresu marketingu internetowego. Ulokowana na terenie Krakowa firma specjalizuje się w kreowaniu wizerunku marek i produktów, tworzeniu
Agencja reklamy VIP
Agencja Reklamy VIP to założona w 1994 roku w Lublinie pracownia reklamy, której celem nadrzędnym jest budowanie pozytywnych relacji biznesowych oraz wieloletnich współprac. Firma zajmuje się świadczeniem usług w zakresie

Unieważnienie a odfrankowienie kredytu - na czym polega różnica?

Osoby, które decydują się na wszczęcie postępowania przeciwko bankowi w celu uwolnienia się od konieczności spłacania wysokich rat za kredyt we frankach, muszą podjąć decyzję na temat tego, z jakim roszczeniem wystąpią do sądu. W tym przypadku są tak naprawdę dwie możliwości. Pierwsza z nich to unieważnienie kredytu, a druga to jego odfrankowienie. Oba rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady. Warto zatem dobrze przeanalizować swoją sytuację, aby podjąć świadomą i właściwą decyzję.

Na czym polega odfrankowienie?
Odfrankowienie kredytów Rzeszów to potoczny zwrot, który stosuje na usunięcie z umowy klauzul indeksacyjnych, które nie są zgodne z prawem. Oznacza to, że kredyt obowiązuje nadal, lecz z pominięciem postanowień, na podstawie których bank przeliczał raty kredytu według wartości kursu franka szwajcarskiego. Odfrankowienie powoduje więc, że kredyt frankowy przekształcony zostaje na kredyt złotówkowy według stawki LIBOR. Dodatkowo, odfrankowienie obowiązuje od daty zawarcia umowy pomiędzy bankiem, a klientem. Nadwyżka, którą do tej pory klient zapłacił bankowi, musi mu zostać zwrócona. W przypadku tego rozwiązania konsument zawsze czerpie korzyści, ponieważ nie tylko odzyskuje część swoich pieniędzy, ale również jego przyszłe raty są zdecydowanie niższe. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że kredyt wciąż trzeba spłacać, a nieruchomość nadal jest obciążona hipoteką.

Na czym polega unieważnienie?
Unieważnienie umowy o kredyt bankowy we frankach niesie ze sobą znacznie poważniejsze skutki, ponieważ taka umowa jest traktowana w taki sposób, jakby nigdy nie została zawarta. Obie strony są zatem zobowiązane zwrócić wszystko, co sobie nawzajem przekazały. Innymi słowy - bank musi zwrócić wszystkie raty, odsetki, prowizje oraz inne opłaty wniesione przez kredytobiorcę. Ten z kolei musi oddać do banku sumę, która została mu wypłacona. W tej sytuacji często zdarza się, że kredytobiorca nie otrzymuje od banku nic, lecz dopłaca do kwoty, którą musi zwrócić. Zaletą jest jednak zwolnienie nieruchomości z hipoteki.

Które rozwiązanie jest lepsze?
Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować własną sytuację, aby wybrane rozwiązanie było jak najbardziej korzystne. Wiele osób z powodu tego, że kompensacja nie jest w stanie pokryć całości zobowiązania, jaką trzeba oddać bankowi, woli aby kredyt został ofrankowiony, a nie unieważniony. Niezależnie od wyboru, każda z tych opcji jest dla frankowicza korzystniejsza od kontynuowania spłaty kredytu na obecnych warunkach. Warto zatem wnieść pozew do sądu przeciwko bankowi. Wybór rozwiązania zależy przede wszystkim od aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Warto skonsultować się z kancelarią prawną - prawnik Rzeszów, która specjalizuje się w pomocy dla frankowiczów. Konsultacje przed złożeniem pozwu o unieważnienie i odfrankowienie kredytu w Rzeszowie oferuje wiele firm i specjalistów. Warto jednak sprawdzić, czy osoba, której chcemy powierzyć sprawę rzeczywiście ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu postępowań.

Opinie o aktualności(1)

Balans
Nie proponowałbym działać na własną rękę na pewno. Próbowałem podejść do tego z każdej strony ale bez znajomości prawa samemu nikt nie ma większych szans. Ostatecznie wybrałem kancelarie specjalizującą się w temacie tzw. 'odfrankowiania' no i powoli ruszyliśmy, po ustaleniu pełnomocnictwa prawnicy będą starać się usunąć z umowy zapisy na moją niekorzyść. Polecam każdemu podjąć takie działania. Szkoda nerwów i czasu.

Ocena

5

Skomentuj aktualność

Całościowa ocena:

Podobne agencje w bazie

Zagnańska 71A
Zostaw opinię
jako pierwszy
Brak opinii
Sopchy Kreatywna agencja
Rostocka 160
Zostaw opinię
jako pierwszy
Brak opinii
Dobre Promo - Agencja marketingowa
Wojskowa 4B
Zostaw opinię
jako pierwszy
Brak opinii
Cube Promotion
Puławska 14 Warszawa
7 opinie
NeoVinci
ul. św. Antoniego 50 Dąbrowa Górnicza
Zostaw opinię
jako pierwszy
Brak opinii
EQ ERP