Osoby, które decydują się na wszczęcie postępowania przeciwko bankowi w celu uwolnienia się od konieczności spłacania wysokich rat za kredyt we frankach, muszą podjąć decyzję na temat tego, z jakim roszczeniem wystąpią do sądu. W tym przypadku są tak naprawdę dwie możliwości. Pierwsza z nich to unieważnienie kredytu, a druga to jego odfrankowienie. Oba rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady. Warto zatem dobrze przeanalizować swoją sytuację, aby podjąć świadomą i właściwą decyzję.
Na czym polega odfrankowienie?
Odfrankowienie kredytów Rzeszów to potoczny zwrot, który stosuje na usunięcie z umowy klauzul indeksacyjnych, które nie są zgodne z prawem. Oznacza to, że kredyt obowiązuje nadal, lecz z pominięciem postanowień, na podstawie których bank przeliczał raty kredytu według wartości kursu franka szwajcarskiego. Odfrankowienie powoduje więc, że kredyt frankowy przekształcony zostaje na kredyt złotówkowy według stawki LIBOR. Dodatkowo, odfrankowienie obowiązuje od daty zawarcia umowy pomiędzy bankiem, a klientem. Nadwyżka, którą do tej pory klient zapłacił bankowi, musi mu zostać zwrócona. W przypadku tego rozwiązania konsument zawsze czerpie korzyści, ponieważ nie tylko odzyskuje część swoich pieniędzy, ale również jego przyszłe raty są zdecydowanie niższe. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że kredyt wciąż trzeba spłacać, a nieruchomość nadal jest obciążona hipoteką.
Na czym polega unieważnienie?
Unieważnienie umowy o kredyt bankowy we frankach niesie ze sobą znacznie poważniejsze skutki, ponieważ taka umowa jest traktowana w taki sposób, jakby nigdy nie została zawarta. Obie strony są zatem zobowiązane zwrócić wszystko, co sobie nawzajem przekazały. Innymi słowy - bank musi zwrócić wszystkie raty, odsetki, prowizje oraz inne opłaty wniesione przez kredytobiorcę. Ten z kolei musi oddać do banku sumę, która została mu wypłacona. W tej sytuacji często zdarza się, że kredytobiorca nie otrzymuje od banku nic, lecz dopłaca do kwoty, którą musi zwrócić. Zaletą jest jednak zwolnienie nieruchomości z hipoteki.
Które rozwiązanie jest lepsze?
Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować własną sytuację, aby wybrane rozwiązanie było jak najbardziej korzystne. Wiele osób z powodu tego, że kompensacja nie jest w stanie pokryć całości zobowiązania, jaką trzeba oddać bankowi, woli aby kredyt został ofrankowiony, a nie unieważniony. Niezależnie od wyboru, każda z tych opcji jest dla frankowicza korzystniejsza od kontynuowania spłaty kredytu na obecnych warunkach. Warto zatem wnieść pozew do sądu przeciwko bankowi. Wybór rozwiązania zależy przede wszystkim od aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Warto skonsultować się z kancelarią prawną - prawnik Rzeszów, która specjalizuje się w pomocy dla frankowiczów. Konsultacje przed złożeniem pozwu o unieważnienie i odfrankowienie kredytu w Rzeszowie oferuje wiele firm i specjalistów. Warto jednak sprawdzić, czy osoba, której chcemy powierzyć sprawę rzeczywiście ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu postępowań.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy
Opinie o aktualności(1)
Ocena
5Skomentuj aktualność
Podobne agencje w bazie
jako pierwszy
jako pierwszy
jako pierwszy
jako pierwszy
jako pierwszy